Randevu/Bilgi: 0 264 281 97 01 (4 Hat)   
Çağrı Merkezi: 444 47 59

AKILLI LENSLERLE TEDAVİ

Biyonik ve Multifokal (çok odaklı) mercekler sayesinde Uzağı/Yakını Görememe Sorunu Tarih oluyor. Böylece hastalar tek ameliyatla hem yakını hem de uzağı gözlüksüz net görebilmektedir.

Multifokal lens nedir?
Bu lensler bildiğimiz kontakt lens değildir. Öncelikle bunu belirtmek gerekir. Yani takıp çıkarılmaz. Bu mercekler katarakt amaliyatı esnasında göz içine takılır. Özellikle 40 yaşından sonra bazı kişiler hem yakın hem uzak için ayrı ayrı gözlük kullanırlar. Bazı kişiler ise tek bir multifokal gözlükle hem yakını, hem uzağı görebilirler. Multifokal lens yakını ve uzağı birarada gösterme özelliğine sahip bir göz içi merceğidir.

Biyonik lens nedir?
Bu lensler henüz test aşamasında olup gelecek için bizlere umut vermektedir. Biyonik Lensler, multifokal lensler gibi insan gözünün içinde bulunan doğal merceklerin yerini alıyor. Bu ameliyatın da en büyük avantajlarından biri, katarak ameliyatı ile aynı malzeme ve teknikler ile gerçekleştirilebiliyor olması. Biyonik Lensler, gelecek yıllarda teknolojik gelişmelerin artmasıyla bilgisayar ya da akıllı telefonumuzun ekranını doğrudan arttırılmış gerçeklik ile gözümüze yansıtabilir ya da gördüklerimizi başkaları ile paylaşmamızı sağlayabilir. Ama belirtmek gerekir ki bu lensler henüz test aşamasında ve dünyadaki hiçbir hastane de henüz aktif olarak hastalara takılmamamaktadır.

Multifokal lensler kimlere uygulanmalı?
Hastalar ayrıntılı bir muayeneden geçirildikten sonra gözlerinin yapısı uygunsa bu lensleri takıyoruz. Her hastaya maalesef bu lensler uygun olmayabilir. Hastaların yaşı, mesleki konumu, sosyal yaşamı, okuma alışkanlığı, önem taşır. Gözlük kullanmak istemeyen kişilerde de multifokal lenslerin takılması sayesinde günlük rutin işlerini gözlüksüz yapabilecek hale gelebilmektedir. Ancak belirtmek gerekir ki bu mercekler hiçbir zaman doğal mercek konforunda değildir. Bu ameliyat öncesinde hastanın detaylı bilgilendirilmesi çok önem taşımaktadır.

Bu ameliyatlar nasıl yapılıyor?
Multifokal lens cerrahisinde standart katarakt ameliyatı yapıyoruz. Bu cerrahide hastanın gözünün içinde bulunan doğal mercek çıkartılarak yerine gözün iç yapısına uygun ve hastanın görmesini iyileştirecek bir mercek yerleştirilir. Bu ameliyatta standart katarakt cerrahisinden farklı olarak uzağı gösteren bir mercek yerine multifokal lens (yakını ve uzağı gösteren) mercek göz içine yerleştirilir.

Bu lensleri çıkartmak gerekir mi?
Hayır bu ameliyatlar da takılan bu mercekler ömür boyu göz içinde kalır.

Ameliyattan sonrası süreç nedir?

Yaklaşık 1 ay kadar bu damlaların kullanılması ve gözün enfeksiyondan korunması ve iyileşmesi için gerekir. Ancak ameliyattan 3-4 gün sonra birçok hasta günlük ev ve is düzenlerine dönebilir.Bazı yüksek ve komplike kataraktta bu süreç biraz daha uzayabiliyor. Tedavi sonucunda Gözlüksüz daha kaliteli ve konforlu bir yaşam sağlanabiliyor. Özel inci göz hastanesi göz sağlığında yapılabilen tüm ameliyatlar ve operasyonları yapabilecek imkan be donanıma sahipti